Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Umowa kredytowa to podstawowy dokument, który reguluje wszystkie warunki na jakich został udzielony kredyt. Dzięki niemu, zarówno bank jak i kredytobiorca znają swoje zobowiązania i mogą je egzekwować od drugiej strony. Co powinna zawierać taka umowa?

Cel kredytu

Wielu osobom wydaje się, że cel na jaki biorą kredyt jest ich prywatną sprawą i bankowi nic do tego. Nic bardziej mylnego! W zależności od rodzaju kredytu, pieniądze mogą zostać wydane na ten cel, a nie inny. Przykładowo, kredyt hipoteczny można spożytkować wyłącznie na zakup nieruchomości. Wydanie ich w innym celu jest niezgodne z prawem.

Harmonogram

Każdy kredytobiorca musi dokładnie wiedzieć, kiedy należy spłacać raty kredytu. W tym celu służy dokładny harmonogram, który jest przygotowany przez bank. Uwzględnia on wysokość poszczególnych rat, dokładny termin spłaty, a często też wyliczenia ile jeszcze zostało do spłaty całego zobowiązania. Dzięki temu, kredytobiorca wie na jakim poziomie kształtuje się jego zadłużenie. Mówiąc o terminie spłaty, należy wspomnieć, że oznacza on dzień w jakim pieniądze zostały zaksięgowane na koncie banku, a nie dopiero zostały przelane. Fizycznie, więc kredytobiorca musi wpłacić pieniądze przynajmniej dzień wcześniej, by zdążyły znaleźć się na właściwym rachunku.

Czytaj!

Przed podpisaniem umowy kredytowej, koniecznie należy ją bardzo dokładnie przeczytać. Najlepiej jest poprosić o wzór umowy i zapoznać się z nim na spokojnie w warunkach domowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do wysokości i spłaty rat, bezpiecznie jest się skonsultować z pracownikiem banku lub niezależnym doradcą. Takie usługi często są świadczone online, więc można sprawdzić umowę bez wychodzenia z domu.