Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Umowa kredytowa to podstawowy dokument, który reguluje wszystkie warunki na jakich został udzielony kredyt. Dzięki niemu, zarówno bank jak i kredytobiorca znają swoje zobowiązania i mogą je egzekwować od drugiej strony. Co powinna zawierać taka umowa?

Cel kredytu

Wielu osobom wydaje się, że cel na jaki biorą kredyt jest ich prywatną sprawą i bankowi nic do tego. Nic bardziej mylnego! W zależności od rodzaju kredytu, pieniądze mogą zostać wydane na ten cel, a nie inny. Przykładowo, kredyt hipoteczny można spożytkować wyłącznie na zakup nieruchomości. Wydanie ich w innym celu jest niezgodne z prawem.

Zobacz na początek, jak otrzymać kredyt hipoteczny.

Koszta kredytu zawarte w umowie

Poza podstawowymi danymi, takimi jak dane kredytobiorcy i kredytodawcy, umowa musi zawierać wszystkie koszta naszego kredytu. Jest to punkt umowy, z którym należy się szczególnie dokładnie zapoznać. Może bowiem się okazać, że bank wpisał opłaty dodatkowe, o których wcześniej nie było mowy. Warto pamiętać, że na wysokość kredytu hipotecznego, poza oprocentowaniem, wpływa wiele innych czynników, między innymi:

  • marża,
  • prowizja,
  • rodzaj rat kredytowych,
  • ubezpieczenie.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule – Koszty kredytu hipotecznego i elementy umowy.

Umowa kredytowa powinna zawierać harmonogram kredytowy

Umowa kredytowa powinna zawierać dokładne informacje dotyczące spłaty kredytu. W tym celu służy dokładny harmonogram kredytowy, który jest przygotowany przez bank. Harmonogram kredytowy uwzględnia wysokość poszczególnych rat, dokładny termin spłaty, a często też wyliczenia ile jeszcze zostało do spłaty całego zobowiązania. Dzięki temu, kredytobiorca wie na jakim poziomie kształtuje się jego zadłużenie. Warto pamiętać, że termin spłaty, oznacza dzień w jakim pieniądze zostały zaksięgowane na koncie banku, a nie kiedy zostały przelane. Fizycznie, więc kredytobiorca musi wpłacić pieniądze przynajmniej dzień wcześniej, by zdążyły znaleźć się na właściwym rachunku.

Nie zapomnij dokładnie przeczytać umowy kredytowej!

Przed podpisaniem umowy kredytowej, koniecznie należy ją bardzo dokładnie przeczytać. Najlepiej jest poprosić o wzór umowy i zapoznać się z nim na spokojnie w warunkach domowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do wysokości i spłaty rat, bezpiecznie jest się skonsultować z pracownikiem banku lub niezależnym doradcą.