Kredyt bankowy – czy to gotówkowy, czy samochodowy – zaciąga coraz więcej Polaków. Niestety, nie dla każdego kredyt bankowy jest dostępny. W wielu przypadkach banki decydują się na odmówienie klientowi przyznania kredytu. Co kryje się za odrzuconym wnioskiem kredytowym? Dlaczego banki decydują się na taki krok?
Zła historia kredytowa
To jedna z częstszych przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego. Trzeba pamiętać, że brak terminowości w regulowaniu rat kredytów zawsze przekłada się na negatywną historię kredytową. Osoby z negatywną historią kredytową muszą liczyć się z tym, że kredyt nie zostanie im przyznany. Więcej na ten temat, znajdziesz w artykule – Historia kredytowa – co musisz wiedzieć zanim weźmiesz kredyt.
Rejestr zadłużonych
Wiele osób sądzi, że banki biorą pod uwagę jedynie historię kredytową. Tymczasem coraz częściej sprawdzają również, czy osoba starająca się o kredyt nie figuruje w rejestrze zadłużonych. Trafić można do niego między innymi za nieterminowe regulowanie rachunków za gaz czy energię elektryczną. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie swoje zobowiązania opłacać w terminie. Podczas zaciągania kredytu może to bowiem okazać się decydujące.
Zobacz, dlaczego dane w BIK i BIG są tak istotne.
Nieprawdziwe informacje podane we wniosku kredytowym
Wiele osób chcących otrzymać kredyt decyduje się na przedstawienie we wniosku kredytowym nieprawdziwych informacji. Bardzo często koncentrujemy się na przedstawieniu wysokości osiąganych zarobków. Wpływa to na zdolność kredytową, a więc również na podjętą ostatecznie przez bank decyzję. Trzeba pamiętać, że banki dokładnie sprawdzają osoby starające się o kredyt. W momencie wykrycia nawet najmniejszego kłamstwa nie tylko nie zostanie przyznany kredyt, ale sprawa może trafić na Policję. Bank może bowiem zarzucić nieuczciwemu klientowi próbę wyłudzenia.
Brak zdolności kredytowej
Z tego powodu banki naprawdę często odmawiają przyznania kredytu. Zdolność kredytowa określana jest za każdym razem, kiedy chcemy otrzymać kredyt. Składają się na nią osiągane zarobki, a także dokonywane co miesiąc wydatki, na przykład na prąd, czynsz czy energię elektryczną. Zdolność kredytową można podnieść, zaciągając kredyt ze współkredytobiorcą. Innym rozwiązaniem jest kredyt z poręczycielem, zobacz co powinna wiedzieć osoba poręczająca kredyt.