Garść informacji o kredycie mieszkaniowym

W ostatnim czasu do często zaciąganych kredytów należy kredyt na budowę lub zakup domu/mieszkania. Jest to rodzaj kredyt u hipotecznego zaciąganego na wiele lat. Co warto wiedzieć o kredycie mieszkaniowym? Sprawdź w poradniku!

Wysokość kredytu mieszkaniowego

Wysokość kredytu hipotecznego, który bank udziela nam na zakup mieszkania zależy przede wszystkim od trzech czynników:

Im mieszkanie będzie droższe, tym więcej pieniędzy będziemy potrzebować na jego zakup. Oznacza to, że będziemy musieli wnioskować o wyższą kwotę kredytu o wykazać się wyższą zdolnością kredytową.

Wkład własny w kredycie mieszkaniowym

Z pojęciem tym na pewno spotkały się wszystkie osoby, które składały wniosek o kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup mieszkania. W chwili obecnej znalezienie banku, który udziela kredytu mieszkaniowego osobom, które nie posiadają wkładu własnego jest bardzo trudne. W 2015 roku weszły w życie przepisy, które dopuszczają, aby wysokość wkładu własnego wynosiła 10 procent. Ale mają wejść nowe przepisy, które mają zwiększyć wysokość wkładu własnego. Dla wielu młodych ludzi ( to oni w większości ubiegają się o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania) podniesienie wysokość wkładu własnego może być barierą trudną do pokonania.

Dodatkowe koszty

Najważniejszy z nich z prowizja pobierana przez wszystkie banki. Jej wysokość jest jednak różna, każdy bank ustala ją bowiem sam. Od tego, na jakim poziomie zostanie ona ustalona zależy koszt kredytu mieszkaniowego. Im będzie niższa, tym kredyt będzie dla nas mniej kosztowny. Zanim więc podpiszemy umowę warto popytać przynajmniej w kilku bankach, jaką naliczają prowizję. Jeśli uda nam się znaleźć bank, który nalicza niską prowizję, warto złożyć wniosek o kredy właśnie w nim. Taki kredyt będzie dla nas po prostu najtańszy. Do dodatkowych kosztów związanych z kredytem mieszkaniowym należy doliczyć także koszt polisy ubezpieczeniowej – mieszkanie zakupione za środki z kredytu bankowego musi zostać ubezpieczone. Dodatkowo trzeba także wykupić polisę na życie. Więcej na temat kosztów kredytu mieszkaniowego, znajdziesz w artykule Koszt kredytu hipotecznego i elementy umowy.