Podejmując decyzję o zaciągnięciu w banku kredytu hipotecznego, należy wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę jesteśmy w stanie spłacać raty w sposób systematyczny, efektywny i punktualny. Dla osób, które podpisują umowę kredytową, każda z instytucji przygotowuje indywidualnie tworzony harmonogram kredytowy. Podpowiadamy, czym on jest i na czym opiera się idea jego działania.
Czym jest harmonogram kredytowy?
Jak nietrudno się domyślić, wspomniany harmonogram jest po prostu dokumentem, który dostajemy w załączeniu do naszej umowy kredytowej. Określa on w jasny i prosty sposób, w jakim terminie musimy spłacić ratę o określonej wysokości. Jest to narzędzie bardzo praktyczne, ponieważ nie zawsze miesięczne kwoty, konieczne do spłaty, mają taką samą wysokość. W przypadku rat malejących, są one po prostu coraz niższe z każdym, nadchodzącym miesiącem. Aby określić wysokość raty, w zależności od pożyczonej kwoty, oprocentowania, czy banku, warto skorzystać z tak zwanego kalkulatora kredytowego. Uwzględnia on nasze indywidualne dane oraz informacje o pożyczce po to, aby obliczyć konieczną do spłacania ratę. Umożliwia to oczywiście wcześniejsze przygotowanie się i nastawienie do różnych opcji, jakie oferują nam dane instytucje bankowe. Harmonogram kredytowy otrzymujemy już po podpisaniu umowy. Warto taki dokument przechowywać w bezpiecznym, ale i dobrze znanym miejscu, aby zawsze mieć pewność, że każdego miesiąca wpłacamy odpowiednią ilość gotówki.
Sprawdź również dokładne koszty kredytu hipotecznego i elementy umowy kredytowej.
Jak działa harmonogram spłaty kredytu, oraz czy istnieje możliwość jego modyfikacji?
Harmonogram spłaty ma najczęściej formę bardzo czytelnej i prostej tabeli, która zawiera konkretne daty oraz kwoty, jakie należy uiścić w określonym terminie. Internetowy kalkulator internetowy jest w stanie wygenerować dla nas symulację harmonogramu, co umożliwia odpowiednie przygotowanie się do podjęcia tej ważnej decyzji. Harmonogram kredytowy może oczywiście ulegać pewnym modyfikacjom. Dzieje się tak w przypadku chociażby wakacji kredytowych, karencji w spłacie, czy też nadpłacie kredytu. Te zmiany są spowodowane naszym, indywidualnym działaniem i składaniem odpowiednich wniosków. Istnieją jednak czynniki, na które po prostu nie mamy wpływu. Może być to na przykład zmiana oprocentowania kredytu. Jeżeli harmonogram zmienia się z tytułu naszych działań lub też opóźnień w spłacie, wydanie nowego terminarza może spowodować naliczenie dodatkowych opłat, o czym należy bezwzględnie pamiętać podczas spłacania pożyczki.