Historia kredytowa – co musisz wiedzieć zanim weźmiesz kredyt?

Jednym z punktów  branym pod uwagę przez banki oceniając swoich potencjalnych klientów, jest historia kredytowa. Przygotowywana na podstawie danych gromadzonych w BIK, BIG i KRD. bank analizuje informacje dotycząca ilości i rodzaju spłacanych zobowiązań. Sprawdza również, czy zostały uregulowane w terminie, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Dzięki historii kredytowej, banki wiedzą czy dana osoba jest wiarygodna i rzetelna. Jeśli wszystkie zobowiązania umieszczone w bazie BIK zostały lub są spłacane w terminie, wówczas mówimy o pozytywnej historii kredytowej. Klienci z taką historią mają największe szanse na otrzymanie dobrego, atrakcyjnego kredytu w odpowiednio wysokiej kwocie dopasowanej do ich potrzeb. Bank analizuje również zdolność kredytową swoich klientów.

Skąd informacje o kredytach znajdują się w BIK?

Wiele instytucji finansowych, takie jak banki, współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Umieszczają one informacje w tej bazie za każdym razem, gdy klient korzysta z kredytu, limitu na koncie, karty kredytowej, zakupów ratalnych lub innego produktu finansowego tego typu. Po otrzymaniu kredytu, do biura przesyłane są informacje na temat tego czy klient spłaca zobowiązanie terminowo czy też z opóźnieniem. Informacje te są aktualizowane raz na tydzień albo i częściej do momentu całkowitego spłacenia kredytu.

Dlaczego BIK zbiera dane o klientach banków i SKOK-ów?

Instytucje finansowe i firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem Informacji Kredytowej muszą ocenić ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy danej osobie. Dzięki danym zgromadzonym w BIK, bank wie czy dany klient jest w stanie spłacać zadłużenie terminowo czy też istnieje możliwość pojawienia się jakichś problemów. Oprócz tego w BIK można znaleźć informacje na temat aktualnych zobowiązań klienta. Banki i pożyczkodawcy dzięki nim wiedzą czy dodatkowe zobowiązanie będzie stanowić nadmierne obciążenie dla budżetu kredytobiorcy.  Brak pozytywnej historii kredytowej może być przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego. Sprawdź, dlaczego jeszcze bank nie przyznał kredytu.

Kontrola własnej historii kredytowej w BIK

Jak widać historia kredytowa odgrywa jedną z kluczowych ról dla klienta starającego się o otrzymanie kredytu lub innego produktu bankowego. Warto więc składać zapytanie do BIK dotyczące własnej historii. Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub przez Internet (po wcześniejszym potwierdzeniu swojej tożsamości). Każdemu przysługuje taka możliwość za darmo raz na pół roku. Dzięki takim informacjom można dowiedzieć się więcej na temat ewentualnych zaległości, które warto jak najszybciej spłacić, aby poprawić swoją historię w oczach banku. Sprawdź, czy wcześniejsza spłata kredytu ma sens.