Jak przygotować się do zakupu nieruchomości

Zakup nieruchomości to jedna z większych operacji finansowych w życiu każdego człowieka. Młodzi Polacy chętnie korzystają z kredytów hipotecznych, choć jest to zobowiązania nawet na 30 lat. Dlatego trzeba wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do możliwości finansowych. Jak więc się przygotować do zakupu nieruchomości?

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego

Obecnie przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego powinny rozpocząć się od unormowania swojej sytuacji finansowej, na przykład znalezienia stałej pracy, dzięki czemu każdego miesiąca na konto będą wpływały udokumentowane zarobki. Wiele banków sprawdza wyciąg z konta z ostatnich miesięcy. Jest to jednym z dokumentów, które należy dołączyć podczas składania wniosku. Musimy również, posiadać pozytywną historię kredytową. Jest ona budowana nawet poprzez zakup na raty, czy regularną spłatę innych finansowych zobowiązań. Można zatem powiedzieć, że budowanie wiarygodności dla banku przed etapem starania się o kredyt, to naprawdę bardzo istotny element przygotowań.

Zobacz, co zrobić by otrzymać kredyt hipoteczny.

Wkład własny

Drugi bardzo ważny element to zgromadzenie tak zwanego wkładu własnego. Według wymogów KNF musi wynosić minimum 20% wysokości kredytu, o który zamierzamy się ubiegać. To nie jest mała suma, dlatego warto zacząć ją gromadzić wcześniej. Jednocześnie trzeba mieć też przygotowane pieniądze na wszystkie opłaty związane z zaciąganiem kredytu – to może być kwota nawet kilku tysięcy złotych. Warto również pamiętać, że wkład własny może mieć różne formy, nie tylko gotówkową. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule  Kredyt hipoteczny z wkładem własnym.

Kalkulator hipoteczny – sprawdź ratę kredytu

Dobrze jest też obliczyć hipotetyczną ratę kredytu, na przykład korzystając z narzędzia online jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. W zależności od wybranego kalkulatora otrzyma się bardziej lub mniej konkretne dane, które będą dotyczyły na przykład właśnie raty za kredyt, zaciągnięty w określonym banku na określoną wysokość i czas. Kalkulator zdolności kredytowej, pozwoli na sprawdzenie, czy stać nas na wymarzony przez nas kredyt. Pomoże nam  obliczyć, czy będziemy wstanie spłacać raty tej wysokości. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, ze pomimo wysokich zarobków, mamy za wysokie miesięczne wydatki. Ostatnim narzędziem, z którego warto skorzystać to ranking kredytów hipotecznych, który pomoże w wyborze najlepszej dla nas oferty.