Kalkulator kredytu mieszkaniowego – zobacz, ile będziesz musiał zapłacić

Zanim zakupi się swoje wymarzone cztery kąty na kredyt, warto sprawdzić warunki finansowania w poszczególnych bankach. Pomoże to wybrać najatrakcyjniejsza finansowo kredyt mieszkaniowy, a także uzyskać optymalne warunki spłaty dostosowane do indywidualnych możliwości domowego budżetu. Pomocą w wyborze kredytu hipotecznego jest kalkulator kredytu mieszkaniowego. Jak on działa i jakie koszty zadłużenia może wskazać?

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy inaczej hipoteczny to najtańszy rodzaj kredytu na rynku. Stąd też wiele osób decyduje się na jego zaciągnięcie, kiedy nie posiada odpowiednich środków własnych na zakup nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt mieszkaniowy nie jest tym darmowym – co więcej, jest on zobowiązaniem długoterminowym i w większości przypadków opiewa na znaczne sumy. To, dlatego jego wybór powinien być poprzedzony dokładną analizą bankowych ofert oraz szczegółową kalkulacją kosztów. Tą przeprowadzić można samodzielnie już na etapie przeglądania ofert kredytowych. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z ogólnodostępnego kalkulatora kredytu mieszkaniowego.

Zobacz, również kalkulator kredytu hipotecznego, by wybrać korzystną ofertę.

Jak działa kalkulator kredytu mieszkaniowego?

Internetowe kalkulatory kredytu mieszkaniowego są intuicyjnymi narzędziami. Pozwalają one obliczyć wysokość comiesięcznych rat kredytu oraz wysokość całkowitych kosztów. Aby było to możliwe, do kalkulatora należy wpisać kwotę kredytu, o jaką się wnioskuje, okres kredytowania (liczbę rat). Na tej podstawie kalkulator kredytu mieszkaniowego sortuje oferty bankowe od najtańszej do najdroższej – uwzględniając podane kryteria. Oprócz tego podaje najważniejsze finansowe kryteria kredytu mieszkaniowego, czyli:

  • prowizje pobierane przez bank
  • oprocentowanie kredytu,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania mówiącą o całości kosztów kredytu na mieszkanie.

Sprawdź, od czego zależy wysokość raty równej i raty malejącej.

Kto może skorzystać z kalkulatora kredytu mieszkaniowego?

Do kalkulatora kredytu mieszkaniowego warto zajrzeć, kiedy szuka się dobrego kredytu. Jest to narzędzie ogólnodostępne. Kalkulator działa online i jest udostępniany bezpłatnie. Oznacza to, że aby z niego skorzystać, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Proste są też zasady jego działania. Obliczeń dokonuje on automatycznie na podstawie podanych danych. Aby więc poznać wynik, nie trzeba nic samodzielnie przeliczać.

Znając koszt kredytu, można znaleźć dopasowaną ofertę kredytu, korzystając z rankingu kredytów hipotecznych.

Jak interpretować wyniki kalkulatora kredytu mieszkaniowego?

Kalkulator kredytu mieszkaniowego to pomocne narzędzie w wyborze najlepszego kredytu na zakup nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że jego wyniki nie są wiążące dla banku. Ostateczna wysokość raty oraz całkowity koszt zawsze ustalają bank i zapoznać można się z nimi w oficjalnych dokumentach przekazywanych przez bank. Warto o tym pamiętać i nie przywiązywać się do otrzymanych wyników.