Koszty kredytu hipotecznego i elementy umowy

Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej zaciąganych rodzajów kredytów. Kredyty hipoteczne udzielane są na długi czas, minimalny okres kredytowania wynosi zazwyczaj dwadzieścia lat. Decydując się na jego zaciągnięcie trzeba być świadomym, że jest on związany z dużymi kosztami i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy w stanie je udźwignąć.

Elementy umowy kredytowej

  • koszty kredytu
  • zasady i termin zwrotu kredytu
  • czas trwania umowy i rodzaj kredytu
  • przedłużenie kredytu
  • skutki zwlekania ze spłatą
  • podpis obu stron

Sprawdź jakie jeszcze punkty powinna zawierać umowa kredytowa.

Oprocentowanie – największy koszt kredytu

To jedne z czynników, które wpływają na jego koszt. Chodzi tutaj o odsetki. Oddajemy do banku pożyczoną kwotę i odsetki. Mniejszą sumę będziemy musieli oddać, kiedy oprocentowanie kredytu będzie niższe. Ale porównując oferty różnych banków szybko zorientujemy się, że różnice w oprocentowaniu kredytów hipotecznych pomiędzy różnymi bankami są bardzo niewielkie. Informacja na temat wysokości odsetek powinna być zapisana w umowie. Jeśli bank tego nie zrobił, dopytajmy pracownika, który w imieniu banku będzie podpisywał umowę. Wysokość odsetek jest dla nas bardzo ważną informacją, mamy prawo ją poznać przed złożeniem podpisu.

Prowizja

Bank nie udziela kredytów za darmo, na tej działalności po prostu zarabia. Dlatego udzielając kredytu pobiera od klienta prowizję. W przypadku prowizji banki stosują różne praktyki. Jedne wolą jej wysokość określić w procentach, inne zaś podają konkretną sumę prowizji. Przed złożeniem podpisu na umowie, zapytajmy, czy istnieje szansa na jej zmniejszenie. Często w przypadku stałych klientów banki decydują się na zmniejszenie swojej prowizji.

Dodatkowy koszt kredytu – ubezpieczenie

Kolejnym elementem wpływającym na koszt kredytu, jest jego ubezpieczenie. Jeśli bank go nam udzieli to będziemy musieli wykupić polisę na życie. Praktyką większości banków jest narzucaniem klientom towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym to ubezpieczenie mają wykupić. Ale jest to praktyka, której banki nie mogą stosować. Kredytobiorca ma prawo wykupić polisę na życie w dowolnie przez siebie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest po prostu bardziej korzystne, gdyż obniża koszty kredytu.