Kredyt mieszkaniowy najtaniej – co zrobić, by nie przepłacić

Czasami życie z musza nas do podjęcia radykalnych kroków, którymi może być na przykład wzięcie kredytu mieszkalnego. Wiadomo z czym to się potem wiąże: spłacanie kredytu na mieszkanie przez 20, 30 lub nawet więcej lat. Dlatego istotne jest to, aby kredyt mieszkaniowy wziąć w miarę możliwości jak najtaniej. W jaki sposób tego dokonać?

Kredyt mieszkaniowy najtaniej – sprawdź wszystkie parametry kredytu

Aby móc wybrać najtańszy kredyt mieszkaniowy z możliwych, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jest to między innymi oprocentowanie danego kredytu, który nas na obecną chwilę zainteresował. Nie można zapomnieć o również kosztach dodatkowych, które z kolei będą składać się na jedną, całą ratę kredytu, są to między innymi:

  • prowizja bankowa,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • opłata przygotowawcza,
  • produkty cross sell.

Jak więc obliczyć całkowity koszt kredytu? Po pierwsze, możemy skorzystać z RRSO. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania danego kredytu, która w swoich obliczeniach uwzględnia wszystkie wymienione wyżej czynniki. Wszystkie te elementy muszą być zawarte w umowie kredytowej.

Całkowity koszt kredytu – w jaki sposób go obliczyć?

Jak widać porównywanie samego oprocentowania rat kredytu to bardzo poważny błąd. Całkowity koszt naszej pożyczki lub kredytu uzależniony jest również od wielu innych parametrów. Nie ma wątpliwości, że RRSO pomoże nam rozwiać wiele niewiadomych pod tym kątem, jednakże warto od razu zaznaczyć, że nie każdy z nas będzie potrafił w odpowiedni sposób obliczyć RRSO danego kredytu. Nie jest to bowiem rzecz należąca do prostych. Warto więc skorzystać z dostępnych na stronie kalkulatorów RRSO, które łatwo i szybko umożliwią jego obliczenie. Możemy również poprosić o pomoc doradcę finansowego, który przy okazji pomoże nam w wyborze odpowiedniego kredytu oraz obliczy wszystkie koszty z nim związane. Jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego najtaniej, dowiesz się z artykułu – Jak przygotować się do zakupu nieruchomości.

Pamiętajmy jednak, że kredyt hipoteczny i wszystkie całkowite koszty, które będziemy musieli pokrywać to przynajmniej 20 lat ciągłego i systematycznego spłacania. Dlatego warto w tym wypadku rozpatrzyć wszystkie dogodne możliwości.