Kredyt na mieszkanie z rodzicami – co trzeba wiedzieć?

Uzyskanie kredytu na mieszkanie nie jest łatwe. Banki bardzo dokładnie sprawdzają kredytobiorców. Odmowa udzielenia kredytu na mieszkanie ze strony banku nie jest ostateczna. Zawsze można próbować zmienić swoją zdolność kredytowa. Jednym z rozwiązań jest kredyt na mieszkanie z rodzicami. Jakie są zalety a jakie wady takiego rozwiązania? 

Kredyt z rodzicami – dodatkowy dochód

Włączenie rodziców jako kredytobiorców wiąże się z uzyskaniem dodatkowych dochodów. Rodzice, jako osoby, które mają unormowaną sytuacje finansową zawyżą zdolność kredytową młodego kredytobiorcy. Rodzi lub rodzice, jako współkredytobiorca, zostanie sprawdzony przez bank. Rodzice, którzy maja niskie dochody, złą historie kredytową, czy są starszymi osobami nie koniecznie mogą okazać się pomocni w zaciągnięciu kredytu.

Krótszy czas umowy

Kredyt na mieszkanie z rodzicami to nie tylko plusy. Minusem takiego rozwiązania jest skrócenie okresu kredytowania. Wiek kredytobiorcy też ma znaczenie. Zazwyczaj banki udzielają kredytów hipotecznych maksymalnie na 30 lat. Trzeba jednak pamiętać, że większość instytucji finansowych nie udzieli kredytów na mieszkanie dłużej niż do 70 roku życia. Biorąc kredyt wspólnie z rodzicami można otrzymać kredyt na 10 -15 lat. Bank tak wyliczy okres kredytowania, by żaden z kredytobiorców w momencie spłaty kredytu nie przekraczał 70 roku życia. Jeśli jest jednak takie zagrożenie można pomyśleć o wcześniejszej spłacie kredytu.

Współkredytobiorca współwłaścicielem mieszkania?

Nie prawdą jest, że współkredytobiorca musi być współwłaścicielem mieszkania. Umowa kredytowa może być zawarta na warunkach, które mówią, że jedynym właścicielem mieszkania jest dziecko, a rodzice tylko jedną ze stron umowy kredytowej.

Dzięki takiemu sformułowaniu umowy w późniejszym czasie rodzice nie będą musieli robić darowizny, która wiąże się z formalnościami w banku, u notariusza oraz w sądzie wieczystoksięgowym.

Jeżeli więc Twoja zdolność kredytowa jest zbyt mała, warto zastanowić się nad wzięciem kredytu z rodzicami.  Umożliwi to zwiększenie zdolności kredytowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można spełnić marzenie o własnym M rezygnując z wynajmowania mieszkania przez długie lata.