Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – sprawdź co wybrać

Jednym z najczęściej porównywanych ze sobą parametrów kredytów, jest oprocentowanie. Polskie banki proponują kredyty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. Ten pierwszy rodzaj zazwyczaj spotkać można przy krótkoterminowych pożyczkach. Z oprocentowaniem zmiennym klienci stykają się, podejmując długotrwałe zobowiązania finansowe. Czy lepsze jest oprocentowanie kredytu stałe, czy zmienne?

Chcąc wybrać jak najlepiej wybrać kredyt, z pomocą kalkulatorów sprawdza się m.in. wysokość odsetek. Jednak na wysokość raty miesięcznej to również rodzaj oprocentowania. Zależnie czy decydujesz się na szybki kredyt gotówkowy, czy też długoterminowy kredyt hipoteczny, bank zazwyczaj stosuje inne oprocentowanie. Sprawdź wiec czy otrzymasz oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne i z czym to się wiążę.

Na czym polega stałe oprocentowanie kredytu?

Stałe oprocentowanie zazwyczaj stosowane jest przy krótkoterminowych pożyczkach i kredytach. Banki niechętnie proponują je przy dłuższych zobowiązaniach, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja na rynku finansowym za kilka lat. Stałe oprocentowanie polega na tym, że harmonogram spłat kredytu oraz wysokość raty kredytowej jest z góry ustalana przy podpisywaniu umowy i pozostaje niezmienna przez cały okres jej trwania.

Zobacz również od czego zależy wysokość raty równej i zmiennej.

Na czym polega oprocentowanie zmienne?

Przy długoterminowych kredytach i pożyczkach zazwyczaj występuje oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że wysokość odsetek zależna jest od aktualnej sytuacji na rynku finansowym, a dokładnie stóp procentowych. Jeśli te zostaną podwyższone przez Narodowy Bank Polski, to jest to równoznaczne z koniecznością płacenia wyższej raty kredytowej. Korzystną sytuacją jest obniżenie stóp procentowych i wskaźnika WIBOR, wtedy to kredytobiorca na tym korzysta, ponieważ jego raty ulegają obniżeniu.
Podpisując umowę kredytową z oprocentowaniem zmiennym, otrzymuje się harmonogram spłat, który obowiązuje do czasu ustalenia nowych stawek referencyjnych. Ich aktualizacja następuje co 3 miesiące.

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Czy bardziej opłacalne będzie oprocentowanie kredytu stałe, czy zmienne zależy od aktualnej sytuacji rynkowej oraz czasu, w którym bierze się kredyt. Im dłuższy okres spłacania zobowiązania, tym większe ryzyko zmiany stóp procentowych, a co za tym idzie, wysokości oprocentowania. Zmienne oprocentowanie opłacalne jest w przypadku, gdy zaciąga się kredyt przy bardzo wysokich stopach procentowych. Wtedy każda obniżka będzie oznaczała, że koszty kredytu się zmniejszają. Na oprocentowanie stałe warto zdecydować się, kiedy stopy procentowe są niskie przy podpisywaniu umowy z bankiem, a co za tym idzie, niski jest też koszt raty. Stałe oprocentowanie pozwoli utrzymać ten stan rzeczy i gwarantuje, że żadna zmiana warunków rynkowych nie wpłynie na wysokość raty. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku obniżenia stóp procentowych odsetki nie ulegną zmniejszeniu.