Pewny kredyt hipoteczny

Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny warto to dokładnie przemyśleć. Bardzo ważna jest nasza historia kredytowa. Ale nie tylko… Musimy też wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową. Tę ostatnią możemy znacząco poprawić, ale warto się do tego zabrać odpowiednio wcześniej.

Jak poprawić naszą zdolność kredytową?

Po pierwsze zgromadźmy jak największy wkład własny. Od 2014 roku powinien wynosić przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Oczywiście im będzie on wyższy, tym lepiej.

Musimy też uporządkować nasze finanse. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacić ich przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, to w takim przypadku dobrym pomysłem będzie ich konsolidacja. Dzięki temu połączymy mniejsze raty w jedna dużą i wydłużymy termin spłaty. A dłuższy termin spłaty wiąże się z niższymi odsetkami. Tym samym mamy większe szanse na zaciągnięcie kolejnego kredytu.

Warto też znaleźć osobę z którą moglibyśmy się starać o kredyt hipoteczny. Kolejny kredytobiorca to dla banku większa pewność, że kredyt będzie regularnie spłacany. Oczywiście nasz współkredytobiorca również zostać pozytywnie zweryfikowany przez bank. Nie ma większego znaczenia kto to będzie, małżonek, rodzic czy życiowy partner…

Daj sobie czas

Dla banków bardzo ważna jest nasza historia kredytowa. Najlepiej budować ją przez kilka lat. Dlatego warto zaciągać mniejsze zobowiązania, na przykład kupować różne rzeczy na raty i oczywiście regularnie je spłacać.

Nie zaszkodzi też skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjalista przeanalizuje przyniesione przez nas dokumenty i podpowie, w których bankach najlepiej ubiegać się o kredyt. Pamiętajmy, że składanie wniosków o kredyt znacznie obniża naszą zdolność kredytową… Dlatego porada specjalisty może okazać się w tym przypadku nieocenioną pomocą, która oszczędzi nam wiele nerwów.

Kredyt hipoteczny bardzo często jest jedyną możliwością, jeśli chcemy kupić własne mieszkanie. Konieczna jest między innymi dobra historia kredytowa i wkład własny.

A co zrobić, jeżeli nie mamy tego ostatniego? Czy musimy pożegnać się z marzeniami o własnym mieszkaniu?

Warto pamiętać, że w 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację „S”. Obecnie żeby otrzymać kredyt hipoteczny musimy posiadać przynajmniej 20% wkładu własnego. Istnieją jednak sposoby na ominięcie tej regulacji. Kapitał z jakim przechodzimy do banku wcale nie musi być gotówką. Możemy na przykład zastawić posiadaną już nieruchomość, na przykład dom czy działkę… Oczywiście musimy liczyć się z tym, że nie każdy bank zgodzi się na takie rozwiązanie. Istnieje ryzyko, że odmówią nam kredytu.

Na poczet wkładu własnego bank może zaliczyć środki pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej, materiał budowlane zgromadzone na poczet przyszłej budowy domu czy zaliczkę wpłaconą przez nas firmie deweloperskiej.

A może warto poczekać z kredytem aż zgromadzimy odpowiednie środki na wkład własny?

Może to być dobre rozwiązanie, ale nie zawsze. Musimy liczyć się z tym, że zostaną podniesione stopy procentowe. Będzie to miało ogromny wpływ na wysokość wkładu własnego, jaki będzie potrzeby żeby otrzymać kredyt hipoteczny. Istnieje też szansa, że banki zaostrzą swoją politykę kredytową. A państwo dotknie tak zwane spowolnienie gospodarcze. W takich realiach branie kredytu hipotecznego jest bardzo ryzykownym działaniem.

Musimy też pamiętać o innych kosztach jakie wiążą się z kredytem hipotecznym. Będziemy musieli zapłacić za różnego rodzaju koszty i prowizje.

Dlatego warto posiadać pewne oszczędności, które zapewnią nam spokój, gdy na naszej drodze pojawią się poważniejsze kłopoty finansowe. Dzięki nim będziemy mogli spać spokojnie.