W wielu sytuacjach banki decydują się na zastosowanie zabezpieczenia kredytu. Ma to je uchronić przed ewentualnym nieregulowaniem należności przez klienta. Rozwiązaniem, które nadal stosowane jest dość często jest poręczenie kredytu. Każdy, kto decyduje się zostać poręczycielem powinien wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Poniżej prezentujemy te, które naprawdę są bardzo ważne.
Co to jest poręczenie kredytu?
Decydując się na poręczenie kredytu, trzeba zdać sobie sprawę, że jest to decyzja o skutkach prawnych. W momencie, kiedy kredytobiorca przestaje regulować swoje należności (np.: w przypadku utraty pracy przez kredytobiorcę, jego ciężkiej choroby lub śmierci kredytobiorcy), to na poręczyciela spada obowiązek spłaty kolejnych rat. Dlatego zawsze powinna być to naprawdę przemyślana decyzja. W przeciwnym razie można wpędzić się w poważne kłopoty, z których wyjście wcale nie będzie takie proste.
Komu poręczamy kredyt?
To pytanie, które rozpatrywać można nawet w kwestiach moralnych. Najczęściej decydujemy się na zostanie poręczycielem dla osoby bliskiej. Osoby młode bez wytaczającej zdolności kredytowej, decydują się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego z rodzicami. Należy jednak dowiedzieć się jak dotychczas wygląda jej historia kredytowa, czy spłacała swoje zobowiązania, czy faktycznie pracuje, czy nie ma opóźnień w spłacaniu rachunków. Dopiero po zdobyciu wszystkich tych informacji można zdecydować się na podpisanie stosownej umowy kredytowej.
Czy ja mam w planach zaciągnięcie kredytu w przyszłości?
Poręczenie kredytu dla kogoś zawsze zmniejsza naszą zdolność kredytową. Dlatego jeżeli mamy w planach zaciąganie kredytu dla siebie, poręczenie kredytu nie jest dobrym rozwiązaniem. Do tego zawsze trzeba brać pod uwagę to, że to my będziemy musieli spłacać kredyt, który poręczyliśmy. A w takiej sytuacji będziemy mieli do uregulowanie dwie należności. Takie obciążenie, może również spowodować, że bank odrzuci nasz wniosek i nie przyzna kredytu.
Czy będziemy w stanie ponieść spłatę zadłużenia?
Kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, to na poręczyciela spadnie konieczność regulowania kolejnych rat. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy na poręczenie warto więc zastanowić się nad tym, czy w ogóle będzie nas na to stać. Być może raty nie znajdują się w ogóle w zakresie naszych możliwości. A w takiej sytuacji o wiele rozsądniej jest z poręczenia kredytu w zrezygnować.