Symulacja kredytu hipotecznego – sprawdź swoją przyszłość

Symulacja kredytu hipotecznego jest jedną z informacji zwrotnych otrzymywanych od banku po złożeniu wniosku kredytowego. Przygotowywana jest ona zarówno dla kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. Ma ona przedstawić koszty związane z pożyczeniem pieniędzy oraz zaprezentować warunki spłaty długu. Symulację kredytu można też wykonać samodzielnie, aby przekonać się, czy na zaciągnięcie zobowiązania finansowego nas stać. Dlaczego warto bliżej przyjrzeć się symulacji kredytowej?

Czym jest symulacja kredytu hipotecznego?

Symulacja kredytu hipotecznego to nic innego jak prognoza przewidywanych wysokości rat i harmonogramu ich spłat. W większości przypadków prognoza uwzględnia dwa warianty: założenie, że stopy procentowe pozostaną na aktualnym poziomie oraz wysokość spłat w przypadku ich podwyższenie o kilka wartości.

Zobacz, od czego zależy wysokość raty równej i raty malejącej i czym się od siebie różnią.

Co daje symulacja kredytu hipotecznego?

Symulacja kredytu to narzędzie, które pozwoli wybrać najbardziej atrakcyjny finansowo kredyt spośród ofert różnych banków. Decyzje będzie można podjąć przede wszystkim na podstawie wysokości rat. Znajomość ich wysokości pozwoli oszacować, czy podoła się comiesięcznemu spłacaniu zadłużenia, bez zbytniego obciążania domowego budżetu. Dane pokazują, że rata kredytu hipotecznego nie powinna być wyższa niż 60% kredytowych możliwości. Dzięki temu w przypadku podwyższenia oprocentowania będzie można poradzić sobie z ich spłatą.Z symulacji kredytu hipotecznego warto skorzystać, jeśli chce się poznać przybliżone koszty, a także w przypadku, gdy waha się pomiędzy spłatą zadłużenia w ratach równych a ratach malejących. Symulacja może przygotować prognozy spłaty dla tych dwóch opcji.

Zobacz dokładnie, od czego zależy koszt kredytu hipotecznego.

Jak przeprowadzić symulację kredyt hipotecznego?

Do przeprowadzenia samodzielnej symulacji kredytu hipotecznego potrzebne są przynajmniej trzy parametry:

  • wysokość zadłużenia,
  • wartość nieruchomości, która ma być nabyta,
  • okres kredytowania, czyli czas spłacania comiesięcznych rat.

Te parametry pozwolą ustalić wysokość comiesięcznej spłaty kredytu hipotecznego. Wynik obejmie część kapitałową i odsetkową raty. Trzeba jednak pamiętać, że do kosztów kredytu należy też dodać prowizje i inne bankowe opłaty. Jeśli chce się uzyskać najbardziej wartościowy wynik, warto skorzystać z internetowego kalkulatora rat kredytowych. Pozwala on automatycznie przeprowadzić symulację kredytu hipotecznego, na podstawie wyżej wymienionych czynników. Wynik podawany jest po kilku sekundach.

Sprawdź, kalkulator kredytu mieszkaniowego.

Podkreślić należy, że oficjalną symulację kredytu hipotecznego ma obowiązek przedstawić bank w tzw. formularzu informacyjnym. W części nazywanej „opis głównych cech kredytu” znajduje się wyszczególnienie zasad i terminów spłaty długu oraz wysokość rat. Oprócz tego dokument zawiera całkowitą kwotę do zapłaty, czyli zsumowanie wartości wszystkich wypłaconych środków i wszystkich kosztów. Informacja o tym znajduje się także w umowie kredytowej.