Wcześniejsza spłata kredytu – jakie są możliwości

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe na długi okres czasu, najczęściej jest to 20, 30 lat. Kredyt hipoteczny to kredyt w wysokości kilkuset tysięcy, dlatego tak długi okres jest po prostu bezpieczny. Spłata kredytu hipotecznego może być jednak krótsza. Jak to zrobić?

Dobrze zapoznaj się z warunkami udzielenia kredytu

Większość osób starających się o kredyt hipoteczny najczęściej porównuje oferty banków pod kątem wysokości oprocentowania kredytu, czasu kredytowania i wymaganej zdolności kredytowej.

Jeśli masz problem ze swoją zdolnością kredytową, sprawdź jak ją poprawić.

Jednak już na wstępie, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się o warunki wcześniejszej spłaty lub możliwość nadpłacania rat. Polityka banków w tym zakresie jest bardzo różna.

Niektóre banki nie naliczają żadnej prowizji za wcześniejszą spłatę, inne naliczają ją zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim rekompensując sobie w ten sposób utracone odsetki.

Całkowita lub częściowa spłata kredytu hipotecznego

Banki mogą naliczać prowizję od wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu przez okres pierwszych 36 miesięcy. Prowizja ta nie może przekroczyć 3%. Zważywszy na duże kwoty kredytów hipotecznych taka spłata jest mało opłacalna. Lepiej jest więc trochę poczekać i zrobić to za darmo. Dostaniemy wtedy od banku proporcjonalny zwrot kosztów (prowizja, ubezpieczenie, dodatkowe opłaty), odsetki zostaną naliczone tylko za czas efektywnego korzystania z kredytu.

Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku nadpłat rat. Niektóre banki ograniczają wysokość nadpłat w danym roku kredytowania, po jej przekroczeniu naliczana jest prowizja, więc warto dokładnie liczyć nadpłacone kwoty.

Decydując się na kredyt hipoteczny, przeczytaj czy lepiej wybrać ratę równą czy malejącą.

W przypadku częściowej spłaty kredytu zmniejsza się kwota zadłużenia wobec banku. Może on zaoferować zmniejszenie rat miesięcznych lub skrócić okres kredytowania i ta druga opcja jest znacznie korzystniejsza.

Krótszy okres spłaty oznacza naliczenie mniejszych odsetek, a więc w rezultacie niższe koszty kredytu, zawsze jest to opłacalne.

Zobacz jaki jest koszt kredytu hipotecznego i elementy umowy.

Spłata kredytu hipotecznego nie musi być bardzo uciążliwa, ale pod warunkiem wykorzystania wszystkich możliwości, które daje umowa z bankiem.