Zdolność kredytowa – jak ją poprawić?

Dla każdej osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu w instytucji bankowej, kluczowe powinno być zadbanie o jak najlepszą wiarygodność kredytową. To właśnie od niej zależeć będzie to, czy złożony przez nią wniosek kredytowy zostanie pozytywnie rozpatrzony czy spotka się z odmową. Jednym z najważniejszych czynników wiarygodności kredytowej jest nasza zdolność kredytowa.

Cały proces ubiegania się o kredyt jest żmudny i czasochłonny. Nie ma gwarancji, że zakończy się on powodzeniem, ale jest wiele sposobów na to, aby zawczasu zdolność kredytowa uległa poprawie. Ma to to wpływ sam kredytobiorca.

Zdolność kredytowa może ulec poprawie – jak tego dokonać?

Wbrew pozorom jest wiele sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Oczywiście nie da się zrobić tego w krótkim czasie, gdyż jest do proces trwający kilka miesięcy. Warto wobec tego zadbać o budowanie wiarygodności finansowej z dużym wyprzedzeniem. Zdolność kredytowa może zostać poprawiona, jeśli zadba się o swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Przed złożeniem wniosku o kredyt należy sprawdzić swój raport w BIK, co jest całkowicie bezpłatne. Jeśli mamy jakieś bieżące zobowiązania, to należy je spłacić i zamknąć. Dobrym pomysłem będzie też zaciągnięcie jakiegoś kredytu konsumenckiego na niedużą kwotę i spłacenie go w terminie, co również przyczyni się do zwiększenia scoringu punktowego. Zdolność kredytową można obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych. Inną opcją jest skorzystanie z usług doradcy finansowego czy udanie się do banku, w którym mamy zamiar zaciągnąć kredyt. Sprawdź również jak wiek kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową.

Zwiększenie zdolności kredytowej

Sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zredukowanie wieku kredytobiorców. Warto też znaleźć dodatkowego kredytobiorcę (np. kredyt hipoteczny z rodzicami) lub poręczyciela. Więcej na temat poręczenia kredytu znajdziesz w artykule – Poręczenie kredytu co powinna wiedzieć osoba poręczająca. Jeśli mamy zamiar wnioskować o kredyt hipoteczny, to należy pomyśleć najpierw o odpowiednio dużym wkładzie własnym. Zdolność kredytowa ulegnie poprawie, jeśli zrezygnujemy z kart kredytowych i kredytu odnawialnego na rachunku bieżącym oraz zmniejszymy liczbę osób w gospodarstwie domowym.